עמותת חובבי החתולים

אודות אגודת חובבי החתולים בישראל

אגודת חובבי החתולים בישראל,
ת.ד. 9920 חיפה מיקוד
3109901.
catlovers@isracats.org.il
טל. 053-578-5783 הודעות Whatsapp בלבד

עמותת חובבי החתולים בישראל נוסדה ב-1966 במטרה להיטיב את תנאי המחיה הקשים של אוכלוסיית חתולי הרחוב בחיפה והסביבה. מדובר בעמותה הפועלת על טהרת ההתנדבות (מלכ”ר) ונתמכת ע”י תרומות מהציבור, קרנות מקבילות בחו”ל, המשרד להגנת הסביבה (משנת 95) ועיריית חיפה (מ-1998 עד 2014).

לאחרונה התראיינה נציגת האגודה אילנה לייבסקי לרדיו לב המדינה 91FM. להלן קישור לראיון. האזנה נעימה:
https://youtu.be/2qCpWNwx1ws?si=NEUFCUO1jX9y3Yax

עיקרי מטרות ופעילות העמותה

 • ויסות אוכלוסיית חתולי הרחוב באמצעות מבצעי עיקורים סירוסים לאורך כל השנה, ללא קשר למבצעים עירוניים.
 • הושטת טיפול רפואי לחתולי רחוב במצוקה.
 • חילוץ
 • חינוך והסברה
 • מענה לפניות הציבור

הישגי העמותה ברבות השנים

 • עיקור סירוס חתולי רחוב כמדיניות – רק בזכות התעקשות העמותה בפניות חוזרות ונשנות לראש העיר דאז, מר עמרם מצנע, עיריית חיפה באמצעות העמותה – פתחה ב-1998 במבצע עיקורים ראשון בעיר. אמנם קדם לכך תהליך של כמה שנות שכנוע כיוון שהוא היווה שנוי מהותי במנטליות שרווחה דאז ובגישה לחתולי הרחוב, אבל מר מצנע היה זה שהרים את הכפפה ונתן לכך תקציב ראשון. מאז העמותה שיתפה פעולה עם העירייה בפרוייקטים אלה עוד הרבה שנים.
 • העמותה החזיקה בית מחסה במשך 10 שנים, שנבנה מתרומות בלבד וכלל פעילויות חינוכיות לגיל הרך, מחוייבות אישית ועבודה עם מוגבלים.
 • העמותה קיימה לאורך השנים עשרות דוכני הסברה בכל אירוע למען בע”ח, ימי אימוץ, קמפוסים, מרכזי קניות ובחג של החגים.
 • העמותה היתה בין הארגונים הראשונים למען בע”ח שקיימה מפגשים בכנסת עם מר יוסי שריד ז”ל לקידום זכויות בע”ח.
 • העמותה השתתפה וזכתה בפרוייקט חינוכי שערך בנק לאומי בפרס שהוקצב לו.
 • העמותה קיימה ערבי הסברה בצוותא, ובחגי שבועות במיתחם “קסטרא”.
 • העמותה הפיקה עשרות עלוני הסברה, (שנשלחו לרשימות דיוור כנהוג בזמנו), לוחות שנה, קופות התרמה, סימניות, גלויות – הכל במימון ספונסרים ולחלוקה בדוכני ההסברה הרבים שקיימה.
 • כיתות מבתי ספר שונים ערכו ימי התרמה לעזרה לחתולי הרחוב בחיפה ותרמו לעמותה. נציגי העמותה היו מגיעים לבתי הספר ומעניקים ליוזמים תעודת הוקרה.
 • כיום דף הפייסבוק של העמותה הוא בעל אוריינטציה חברתית ולא רק דן בשיתוף העוקבים בטיפולים בחתולים במצוקה.
 • בזמן הקורונה – בשיתוף עם עירית חיפה – העמותה חילקה שקי מזון לחתולי רחוב באזורים שננטשו – להאכלה באמצעות פעילים שלה.
 • העמותה השתתפה ביוני 2021 בכנס “שולחן עגול” מטעם משרד החקלאות לגבי דרכים לשיפור והתמודדות עם חתולי הרחוב.
 • העמותה חברה בוועדה לזכויות בעלי חיים של עיריית חיפה לשיפור מצבם של חתולי הרחוב בחיפה.

ויסות אוכלוסיית חתולי הרחוב

העמותה מתנגדת נמרצות להשמדת חיות חסרות בית ומוגדרת מבחינת תפישתה זו כארגון “No Kill” כמקובל כיום בכל העולם.

יישום גישתה זו מתבצע בכמה דרכים:

א. כשאף גוף ציבורי לא לקח על עצמו אחריות למצבם העגום של חתולי הרחוב, העמותה יזמה פניות לראשי ערים ומועצות (באזור הצפון) שייקחו אחריות לאוכלוסיית החתולים חסרי הבית בשטח שיפוטן על ידי הקצאת תקציב קבע לעיקור חתולי רחוב. כיום קיימת מודעות ציבורית לנושא זה גם מבחינת משרד החקלאות וגם מבחינת הציבור עצמו שלא פעם מתארגן עצמאית לצורך כך, ויודע לפנות לעמותה מבחינת הדרכה וביצוע.

ב. עיקורים וסירוסים של חתולי רחוב כקבלן משנה של עיריות ומועצות מקומיות ואזוריות וגם עיקורים וסירוסים של אוכלוסיות חתולים אך ורק בסיכון – במימון ישיר של העמותה.

ג. מתן עלויות מסובסדות לציבור עבור עיקור וסירוס חתולי חצר המואכלים באופן פרטי: עקב העלות הגבוהה של עיקור חיות מחמד וחצר, נמנעו אנשים טובים המטפלים בקבוצות גדולות של חתולי רחוב מלעקר אותם, דבר שהביא להמלטות חסרות סיכוי חשופות למוות ברעב צמא מחלות והתעללויות.  
מכאן נבעה החלטת העמותה להגיע להסדר עם מספר ווטרינרים שהסכימו לתת לציבור עלויות נמוכות מהרגיל לעיקור וסירוס חתולי הרחוב בהשגחתם כדי שיוכלו לעמוד בעלויות אלו. גישה שהוכחה כמוצלחת ביותר עקב ריבוי הפניות לעמותה לעיקורים ולסירוסים. לפרטים נוספים על עיקורים וסירוסים בסבסוד העמותה לחצו כאן.

הושטת טיפול רפואי לסוגיו

בעקבות מבצעי עיקור סירוס באיזורים מסוכנים לחתולי הרחוב, העמותה מספקת גם טיפול רפואי כתוצאה ממחלות, הזנחה, נטישה, לאחר פציעה, התעללות, תאונות דרכים, כל זאת באמצעות שיתוף פעולה מבחינת עלויות מסובסדות מול מספר מרפאות בחיפה, בקריות ובנשר.

חילוץ

העמותה מפעילה שירות חילוץ חתולים בתשלום – מול לוכדים פרטיים – חתולים שנקלעו על צמרת עץ, גג, ביב שופכין, תאונה, צנרת מבנים ציבוריים ו/או סכסוכי שכנים.

חינוך והסברה

חוק ייסוד עמותת חובי החתולים בישראל מאז הקמתה, היה מתן עדיפות עליונה להגברת המודעות לבעלי חיים בכלל ולחתולים בפרט, יחסי הגומלין בינם לבין האדם ואחריות האדם כלפיהם.  במשך השנים קיימה העמותה חוגי נוער, הרצאות בבתי ספר ודוכני הסברה רבים, לרבות הפצת עלונים על פעילות העמותה. עם הזמן העמותה החלה לקיים דוכני התרמה/הסברה באמצעות השתתפות באירועים למען בעלי חיים במרכז ובצפון הארץ  וכיום פועלת במדיה החברתית באמצעות דף הפייסבוק שלה ואתר זה.

מענה לפניות הציבור

העמותה מקבלת עשרות פניות ליום באמצעות המסנג’ר וה-ווצאפ ומתנדבות מטעמה עונות אל הפונים ועושות מאמצי על לטפל בכל הפניות הרבות.
סוגי הפניות: טיפולים רפואיים, הודעה על חיה במצוקה, בקשת חילוץ, בקשה לאמץ חיה, בקשה לעזרה כספית בעיקורים, הצעות התנדבות (נוער בעיקר), בקשה לייעוץ מקצועי.
פניות ממוקד 106: פציעות, פינוי (חתולות רחוב שהמליטו במרפסות של דירות או מחסנים), מסירה מאסיבית של חתולים בלתי רצויים עקב: אלרגיה, הליכה לבית אבות של בעל החיה, מוות בעל החיה, הגירה או נסיעה לחו”ל, איומי השלכה של חתולי בית שאינם יכולים להתקיים מחוצה לו, נטישה והשלכה אכזרית של החיה לרחוב מסיבות שונות.

עזרה למעוטי יכולת

במסגרת יכולותיה המוגבלות, עמותת חובבי החתולים משתדלת לעזור בביצוע עיקורים לעולים חדשים, לגמלאים, לנתמכי קצבאות סעד, אשר דואגים לריכוז של חתולים בסכנת התעללות או הרעלות ושידם אינה משגת לעקר ולסרס על חשבונם. העמותה מסייעת להם גם במימון חלקי של עלות טיפולים רפואיים.

אגודת חובבי החתולים, ת.ד. 9920 חיפה מיקוד 3109901
catlovers@isracats.org.il
טל: 053-578-5783 – הודעות Whatsapp בלבד

 

דילוג לתוכן