עמותת חובבי החתולים

אודות אגודת חובבי החתולים בישראל

שימו לב לפרטי הקשר החדשים שלנו! – אגודת חובבי החתולים בישראל,
ת.ד. 9920 חיפה מיקוד
3109901.
catlovers@isracats.org.il
טל. 053-578-5783

עמותת חובבי החתולים בישראל נוסדה ב-1966 במטרה לעזור לאוכלוסיית חתולי הרחוב בחיפה והסביבה. עמותת חובבי החתולים פועלת על טהרת ההתנדבות (מלכ"ר) ונתמכת ע"י תרומות אוהדים, קרנות מקבילות בחו"ל, ומשנת 95 גם ע"י המשרד להגנת הסביבה ומשנת 1998 עד 2014 גם ע"י עירית חיפה.

עיקרי מטרות ופעילות העמותה

בקרת התרבות אוכלוסיית חתולי הרחוב – חתולים חסרי בית, חסרי סיכוי
הושטת טיפול רפואי לסוגיט
חינוך והסברה
חילוץ לסוגיו
מניעת הרעלות

עיקורים

עמותת חובבי החתולים מתנגדת נמרצות להשמדת חיות חסרות בית כגון חתולי רחוב, ומשוייכת מבחינת תפישתה זו לארגונים למען בע"ח הנקראים
"no-kill societies"
עמדתה זו מתבטאת במספר דרכים כדלקמן:

א) הגברת מודעות: לפני למעלה מעשרים שנה – כששום גוף ציבורי לא לקח על עצמו אחריות למצבם העגום של חתולי הרחוב, עמותת חובבי החתולים בישראל יזמה פניות לראשי ערים ומועצות (באזור הצפון) שייקחו אחריות לאוכלוסיית החתולי הרחוב חסרי הבית בשטח שיפוטן על ידי הקצאת תקציב קבע לעיקור חתולי רחוב. כיום קיימת מודעות ציבורית עצומה לנושא זה גם מבחינת משרד החקלאות וגם מבחינת הציבור עצמו שלא פעם מתארגן עצמאית לצורך עיקור וסירוס חתולי רחוב, ויודע לפנות לעמותה מבחינת הדרכה ובצוע.

ב) עיקורים וסירוסים של חתולי רחוב וחתולי חצר כקבלן משנה של עיריות ומועצות מקומיות ואזוריות וגם עיקורים וסירוסים של אוכלוסיות חתולים בסיכון במימון ישיר של העמותה.

ג) סיבסוד עיקור וסירוס ריבוי חתולי חצר המואכלים באופן פרטי: עקב העלות הגבוהה של עיקור חיות מחמד  בישראל, נמנעו אנשים טובים המטפלים בקבוצות גדולות של חתולי רחוב וחתולי חצר מלעקר אותם, דבר שהביא להמלטות חסרות סיכוי חשופות למוות ברעב, צמא, מחלות והתעללויות.  מכאן נבעה החלטת העמותה לסבסד עיקורים וסירוסים של חתולי חצר, גישה שהוכחה כמוצלחת ביותר עקב ריבוי הפניות אליה לעיקורים ולסירוסים.

ביוני 98 נעתר ראש העיר חיפה דאז, מר עמרם מצנע, ליוזמת עמותת חובבי החתולים, והקציב תמיכה כספית שהספיקה לעיקור כ – 2000 חתולי רחוב וחתולי חצר ובכך נמנעו המלטות של למעלה מ – 100,000 גורים חסרי עתיד. העיקורים הנ"ל ממשיכים מאז כדרך קבע  והפכו למדיניותה של עיריית חיפה ושל הרבה ערים ומועצות בכל רחבי הארץ.

הושטת טיפול רפואי לסוגיו

הגשת טיפול רפואי מלא לחתולי רחוב וחתולי חצר כתוצאה ממחלות, הזנחה, נטישה, לאחר פציעה, התעללות, תאונות דרכים וכד' באמצעות שיתוף פעולה, מבחינת מחירי טיפול מסובסדים, מול מספר מרפאות בחיפה, בקריות, בנשר, בטירת כרמל ובזיכרון יעקב.

חינוך והסברה

חוק ייסוד עמותת חובי החתולים בישראל מאז הקמתה, היה מתן עדיפות עליונה להגברת המודעות לבעלי חיים בכלל ולחתולים בפרט, יחסי הגומלין בינם לבין האדם ואחריות האדם כלפיהם.  במשך השנים קיימה העמותה חוגי נוער, הרצאות בבתי ספר ודוכני הסברה רבים, לרבות הפצת עלונים שנתיים על פעילות העמותה. עם הזמן העמותה החלה לקיים דוכני התרמה/הסברה באמצעות השתתפות באירועים למען בעלי חיים במרכז ובצפון הארץ  וכיום פועלת במדיה החברתית באמצעות דף הפייס בוק שלה ואתר זה.

עזרה למעוטי יכולת

במסגרת יכולותיה המוגבלות, עמותת חובבי החתולים משתדלת לעזור בביצוע עיקורים לעולים חדשים, לגמלאים, לנתמכי קצבאות סעד, אשר דואגים לריכוז של חתולים בסכנת התעללות או הרעלות ושידם אינה משגת לעקר ולסרס על חשבונם. העמותה מסייעת להם גם במימון חלקי של עלות טיפולים רפואיים.

חילוץ

עמותת חובבי החתולים מפעילה שרות חילוץ חתולים שנקלעו על צמרת עץ, גג, ביב שופכין, תאונה, צנרת מבנים ציבוריים ו/או סכסוכי שכנים.

מענה לקו המצוקה

עמותת חובבי החתולים מקבלת עשרות פניות ליום אל קו המצוקה שלה באמצעות המסנג'ר וה-ווצאפ ומתנדבות מטעמה עונות אל הפונים ועושות מאמצי על לטפל בכל הפניות הרבות.

סוגי הפניות: טיפולים רפואיים, הודעה על חיה במצוקה, בקשת חילוץ, בקשה לאמץ חיה, בקשה לעזרה כספית בעיקורים, הצעות התנדבות (נוער בעיקר), בקשה לייעוץ מקצועי. ממוקד 106: פציעות, פינוי  (חתולות רחוב שהמליטו במרפסות של דירות או מחסנים), מסירה מאסיבית של חתולים בלתי רצויים עקב: אלרגיה, הליכה לבית אבות של בעל  החיה, מוות בעל החיה, הגירה או נסיעה לחו"ל, איומי השלכה של חתולי בית שאינם יכולים להתקיים מחוצה לו, נטישה  והשלכה אכזרית של החיה לרחוב מסיבות שונות.

מניעת הרעלות

עמותת חובבי החתולים משקיעה מאמצים רבים למניעת הרעלות והשמדה אכזרית מתוכננת של אוכלוסיית חתולים חסרי ישע במקומות שונים בחיפה והצפון. כאשר מגיע מידע על התעללות, העמותה עושה מאמצים לכך שתוגש תלונה על ידי מוסר המידע. האפשרות להגשת תלונה מותנית בעדי ראיה המוכנים להיחשף, דבר המהווה לעתים בעיה. בנושא הרעלות המוניות העמותה מטפלת על ידי יצירת קשר עם הרשות המקומית והמשטרה. פעמים רבות הצליחה העמותה למנוע הרעלות על ידי פניה לראש אותה עיר או מועצה. בנושא זה העמותה קבלה עזרה מהמשרד להגנת הסביבה, מחברי הכנסת דאז, יעל דיין, אברהם פורז ומר יוסי שריד ז"ל. העמותה אמנם מקבלת מידע על השמדות חתולים אך לפעמים מאוחר מדי.

אגודת חובבי החתולים, ת.ד. 9920 חיפה מיקוד 3109901
catlovers@isracats.org.il
טל: 053-578-5783